Ragdoll

Ragdolle to bez wątpienia magiczna rasa. Potrafią zaczarować swoim spokojem i charyzmą czego osobiście doświadczyłam (zapraszam do zakładki „O NAS”) :-)

Jest to stosunkowo młoda rasa zapoczątkowana w Ameryce w latach sześćdziesiątych przez Ann Baker i jej koteczkę Josephine.

Niestety prawdziwa historia powstania rasy jest nieznana, krąży wiele pogłosek i legend a wszystko owiane jest tajemnicą.

Uważa się, że ragdolle wywodzą się z licznych skrzyżowań  kotów birmańskich, burskich oraz perskich.

Sama nazwa rasy „ragdoll” z angielskiego znaczy tyle co „szmaciana lalka” i oddaje przypisaną wyłącznie tej rasie cechę – podczas brania na ręce przez zaufaną osobę kot rozluźnia swoje mięśnie i wiotczeje. Zwisa bezwładnie zupełnie jak szmaciana lalka.

Ragdolle są wyjątkowo towarzyskie. Uwielbiają „pomagać” właścicielom we wszystkich domowych czynnościach, chcą we wszystkim uczestniczyć będąc jednocześnie nienachalne.

Potrzebują wiele uwagi, czułości i miłości. Swoim charakterem i sposobem bycia przypominają trochę psy.

Są bardzo spokojne, grzeczne, łagodne. Nie wspinają się na meble, nie huśtają na firankach i nie drapią wszystkiego co stanie na ich drodze.

Doskonale potrafią dogadać się z innymi zwierzętami, nie wykazując nieposkromionego instynktu łowieckiego w stosunku do naszych rybek w akwarium, chomika czy kanarka w klatce :-)

Równie dobrze dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Są to koty bardzo inteligentne, chcące współpracować z właścicielem.

Jest to też genialna rasa wykorzystywana w felinoterapii gdzie w szczególności ceni się ich łagodne usposobienie, cierpliwość i delikatność.

WZORZEC RASY (wg standardów FIFe)

Ogólne: Duży, masywny kot o mocnym i muskularnym ciele.

Głowa: Średniej wielkości. W kształcie szerokiego klinu z płaskim szczytem pomiędzy uszami. Nos lekko wgłębiony, policzki dobrze rozwinięte, lekko zaokrąglone. Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą.

Uszy: Średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach. Umiejscowione nisko na czaszce, lekko nachylone ku przodowi.

Oczy: Duże i owalne. Zewnętrzna krawędź powinna być na poziomie dolnej krawędzi uszu. Kolor niebieski, preferowany możliwie najciemniejszy kolor pozostający w harmonii z kolorem futra.

Szyja: Krótka i mocna.

Korpus: Długie ciało, średnia do mocnej struktura kośćca, muskularny. Klatka piersiowa szeroka, dobrze rozwinięta. Ciężkie i muskularne w tylnej części. Dorosłe kocury są szerokie w ramionach.

Kończyny: Średniej długości, średnia do mocnej struktura kośćca. Tylne nogi są nieznacznie dłuższe kształtując nieco pochylona ku przodowi sylwetkę kota. Łapy duże, okrągłe, zwarte. Między palcami pędzelki.

Ogon: Długi, średniej grubości u nasady, nieznacznie zwężający się ku końcowi, proporcjonalny do reszty ciała, puszysty.

Futro: Średniej długości, gęste, miękkie, jedwabiste w fakturze, leżące na korpusie i łamiące w czasie ruchu.Dłuższa wokół szyi (kryza), otulająca twarz.Krótka na twarzy, wydłużająca się poprzez szczyt głowy i kark ku reszcie ciała. Średniej długości do długiego na brzuchu i portkach. Krótkie lub średniej długości na przednich łapach.

UMASZCZENIE

Ragdolle mogą występować w trzech rodzajach umaszczenia: Colourpoint, Mitted i Bicolour w różnych kolorach.

Kolor i umaszczenie może być określone kodem EMS lub opisowo.

Kody EMS (Easy Mind System) to system stworzony przez FIFe dla łatwej i szybkiej identyfikacji rasy i cech aparycji kota. Trzy pierwsze litery kodu to oznaczenie rasy kota, następująca po nich mała literka identyfikuje kolor sierści. Po nich następują liczby określające takie kwestie jak stosunek bieli do reszty ciała czy rodzaj pręgowania.

I.  W przypadku Ragdolli  pierwsze trzy litery kodu to: RAG.

II.  Następnie pojawia się mała litera oznaczająca kolor:

  • a – niebieski (blue)
  • b – czekoladowy (chocolate)
  • c – liliowy (lilac)
  • d – rudy (red)
  • e – kremowy (cream)
  • f – szylkret czarny (black/seal tortie)
  • g – szylkret niebieski (blue tortie)
  • h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
  • j – szylkret liliowy (lilac tortie)
  • n – czarny (black/seal)
  • o – cynamonowy (cinnamon)
  • p – płowy (fawn)
  • q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell)
  • r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)
  • w – biały (white)
  • x – kolor nieuznawany (any unrecognized colour)

III. Po literce, jeśli jest taka konieczność, następują cyfry. W pierwszej kolejności będą to cyfry oznaczające stosunek bieli do reszty ciała, zapisane wg wzoru 0x. U Ragdolli spotykane są dwa rodzaje stosunku bieli:

03 dwubarwny (bicolour),

04 białe “rękawiczki” i pas na brzuchu (mitted).

IV. Po określeniu stosunku bieli możemy u Ragdolli spotkać jeszcze jedno oznaczenie, wskazujące na pręgowanie:

21 – oznacza nieokreślony rysunek pręgowania


Colourpoint
– jasne ciało z ciemniejszymi znaczeniami (maska na twarzy, uszy, łapy i ogon).

Mitted (04) – to umaszczenie kota o wyglądzie colorpointa, ale z domieszką bieli. Mitted będzie miał białą bródkę, białe rękawiczki na przednich łapkach, białe botki minimalnie do pięty a maksymalnie do połowy uda na tylnych łapkach i pas bieli ciągnący się od brody, przez brzuch, aż do nasady ogona.

Bicolour (03) –  charakteryzuje się białym, odwróconym V na pyszczku, znacząco większą niż w umaszczeniu mitted ilością bieli na łapkach i brzuchu, dopuszczalne są białe plamy na plecach.

 

Hodowla kotów Ragdoll